NMSU branding

New Mexico State University

New Mexico State University

News Center

New Mexico FFA members receive awards

New Mexico FFA members won awards and received state and American FFA degrees during the 81st Annual FFA State Convention June 1-3 in Las Cruces at New Mexico State University.

More than 80 members received their state FFA degrees by conducting an agribusiness enterprise, which required earning or investing $1,000 in the project and completing two years of agricultural education classes. Nine students earned their American FFA degrees for completing five years of FFA and earning or investing $10,000 in an agribusiness enterprise.

The winners of contests held during convention, including the agriscience fair and public speaking, also were recognized. Contest winners and degree recipients are listed below by chapter.

State degree: Lyle Danley, Chelsea Dennett
Agriscience: biochemistry, microbiology and food science - Division 2: Chelsea Dennett Biochemistry, microbiology and food science - Division 4: Lyle Danley and Wrangler Yarbrough
Botany - Division 3: Shawna McNatt and Danielle Medoza
American degree: Skyler Richins
State degree: Remington Hurt, Chea Moore, Joli O'Byrne

American degree: Tori Burnett, Ashley Leonard, Seth Pollock
State degree: Taylor Avery, Shelby Burnett, Dustin Harlow, Jenna Klein, Tod Menefee,
Kerraline Perrea, Brandon Worley
Public speaking: Chapter Prepared - Leah Hasler

State degree: Taylor Daniels

State degree: Blake Matheson

State degree: Jenna Checkler, Haley Montes

State degree: E.J. Kincaid, Joseph Ogden
Top chapter: Scrapbook

State degree: Alexa Borowski, Ryan Guevaro, Tessa Hendricks, Tanner Huston
Public speaking: Extemporaneous - Joel Ferguson

State degree: Hayden Harris, Lane Harris, Ciara Keezer, Justin Mock, Wayne Swagerty, Devian Taylor, Andrew Vandiver, Hannah Walker

American degree: Shannon Norris

State degree: Tell Runyan

State degree: Dylan Johnson

Agriscience: engineering - Division 1: Stephanie Swope

Des Moines
State degree: Myra Newkirk, Lyndi Owensby
Agriscience: environmental science - Division 2: Lyndi Owensby

Top team: Greenhand Quiz

Fort Sumner
State degree: Kyra Grant

American degree: Roland Jacques

State degree: David Corn
Top individual: Greenhand Creed - Katie Hillman

State degree: Kaitlen Glover, Molly Rush, Skylar Starbuck

Top individual: Greenhand Quiz - Erin Simmons

Harding County
State degree: Zachary Mitchell, Gabriel Trujillo

Las Cruces
American degree: Chelsey Howard
State degree: Erica Duran, Gabriel Gonzales, Jonathan Koenig, Katy Rosencrans, Bo Simpson
Agriscience: zoology - Division 2: Joslyn Beard

Las Vegas
State degree: Edwin Goetsch, Cady Mathews
Top team: Agricultural Sales
Top team: Agricultural Marketing
Gold president: Cady Mathews
Superior chapter

State degree: Rae Dawn Arnett, Lucas Blum, Megan Frost, Cimmaron Osborn, Larissa Ramirez, Taylor Smith

Los Lunas
State degree: Elizabeth Finely, Avila Garcia, Estevan Garcia, Ashley Martinez

State degree: Clint Barnard, Coren Followill, Amberlee Payne, Mitchum Rush, Kole Tatum

Mesa Vista
American degree: Amy Tainter
State degree: Anna Baeker, Mariah Galvez, Sonia Suazo, Alexandria Vasquez

State degree: Cami Belcher, Berto Chavez, John Chavez, Lupe Gutierrez, Ashley Mouser, Cherreda Piasso, Dennis Tolman, Bodie Trnka
Agriscience: biochemistry, microbiology and food science - Division 1: Kolene Winn Environmental science - Division 1: Megan Mouser
Zoology - Division 1: Sydney Stuart

State degree: Kendall Levacy

State degree: Mia Cauzza, Tucker Perdue

State degree: Jessica Gates

San Jon
State degree: Lily Bowe, Lisa Chesher, Lisa Mitchell

Santa Rosa
Agriscience: botany - Division 1: Felicia Moncayo

Agriscience: zoology - Division 4: Quanah Holyan and Felix Valdez
Engineering - Division 2: Kodi Boyd

American degree: Matthew Harris
State degree: Brian Aerts, Melanie Harris

State degree: Shelby Cockerham
Job interview: Levi Richards

State degree: Sami Bauler, Casey Romero

State degree: Shayella Smotherman
Agriscience: environmental science - Division 4: Megan Camer and Cheyenne Cope
Botany - Division 2: Chandra Parson, Division 4: Shayella Smotherman and Shanley Smotherman