NMSU branding

New Mexico State University

New Mexico State University

News Center




Four-H Winners Claim Awards at N.M. Annual State Conference

LAS CRUCES -- Top 4-H members from throughout New Mexico received awards during a ceremony at New Mexico State University, following four days of annual conference contests.


Two participants were awarded scholarships from NMSU's College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences : Deborah Bond received $1,000, and Derek Dictson received $500.

Others contest winners were as follows:

Horse judging won by the Dona Ana County team of Stephanie Hefley, Kari Dickerson, Megan Duff and Codi Vaughan; horse judging high point individual was Stephanie Hefley; hippology won by the Dona Ana County team of Jeb Stuart, Stephanie Hefley, Travis Vaughan and Ellen Marie Zwank; high point individual was Stephanie Hefley; muzzleloading was won by the Roosevelt County team of Joseph Batista, Brice Griffith, Trey Stephenson and Kenneth Griffith; high point individual was Audra Lyon of Sierra County; crops judging was won by Chaves County's team of Will Waller, Bert Maples, Janelle Duffey and Lance Franklin; crops judging high point individual was Kim Link of Curry County.

The winner of the prepared public speaking contest was Bernalillo County's William Radigan; winning impromptu public speaking was San Juan County's Lee Kirkpatrick.

Environmental issues presentation was won by Joann Maestas and Elberta Seybold of Rio Arriba County; home economics presentation was won by Natalie Turner of Dona Ana County; agriculture presentation was won by Kevin Branum of Cibola County; and health presentation was won by Angela Newton of McKinley County.

The horticulture contest winner was the Curry County team of Aaron Dickson, Cindy Johnson, Deborah Dictson and LaMicah Drager; high point individual was Aaron Dickson; consumer decisions winner was the Dona Ana County team of Mark Delano, Bernadette Arguello, Curtis Bounds and Daryl Troy Hamilton; high point individual was Heather Hawthorn of Cibola County.

The range management contest was won by Eddy County's team of Clint Hughes, Kerry McCrory, Drew Hendricks and Sterling Hendricks; high point individual was Drew Hendricks; wool judging was won by the Chaves County team of Janelle Duffey, Victoria Patton, Ray Taylor and Clint Taylor; Janelle Duffey also earned high point individual.

Horse public speaking was won by Heather Moudy of Bernalillo County; in wildlife habitat evaluation, the winning team was Dona Ana County's Joseph Salopek, Ellen Marie Zwaank and Candra Allison; the high point individual was Joseph Salopek; archery, compound barebow, was won by the Dona Ana County team of Doug Neal, Bryant Schockley, Isi Covarrubia and Patrick Long; the archery high point individual wasSierra County's Audra Lyon.

The archery, free style unlimited, contest was won by Quay County's team of Ben Hight, Kacee Nunez and Ryan Maddaford; the high point individual was Ben Hight; in free style limited archery the Valencia County team of Tomas Sanchez, Tomas Carrasco, Francisco Omar Holguin and Elam Sanchez was victorious; the high point individual was Omar Holguin. Traditional bow archery was won by Jacob Jude Regensberg from Mora County.

The dairy bowl was won by the team from Chaves County: Bert Maples, Matthew Jackson, Janelle Duffey and Ray Taylor. Target riflery was won by the Colfax County team of Brent Pafford, Melissa Lemons, Chad Troyer and Joe Troyer; high point individual was Audra Lyon from Sierra County; the light riflery contest went to the Curry County team of Ty Moyers, Clay Moyers, Dusty Johnson and Al Vogt; the high point individual was James Davis of Chaves County.

Livestock judging went to the Chaves County team of Clint Taylor, Janelle Duffey, Kalup Taylor and Ray Taylor; the high point individual was Clint Taylor. Land judging was won by the Roosevelt County team of Brice Griffith, Kenneth Griffith, Stephanie Burch and Joseph Batista; Will Waller was land judging high point individual.

Fashion Revue had the following winners: Tanya Mondragon of San Miguel County was high point individual and winner in intermediate casual wear; Sue Ann Schaefer, from Lea County, earned honors in the advanced category; Christy Sumrall, from Grant County, was victorious in intermediate coordinated; and Dara Armstrong of Chaves County won in intermediate dress up.

In the entomology contest, Curry County's team of Shay Willoughby, Jeanette Kos, D'Shay Hogg and Garrett Nash took the honors; high point individual was Shay Willoughby.

General presentation winner was Jan Pickel of Curry County; leadership/citizenship presentation was won by Cammy Woods of Bernalillo County; the Fashion Magic contest went to Shawna McCarty of Chaves County. Meats judging was won by the Quay County team of Clayton LeCompte, Denton Modisette, Brad Hodges and Monica Rusk; LeCompte was high point individual.

The pistol contest was won by the Chaves County team of James Davis, Bert Maples and Lee Randeau; the high point individual was Audra Lyon of Sierra County; dairy judging went to the team from Quay County: Clayton LeCompte, Monica Rusk, Kelly Adams and Denton Modisette; dairy high point individual was Jaree Sours. The shotgun competition was taken by the Roosevelt County team of Trey Stephenson, Joseph Batista, Kenneth Griffith and Brice Griffith; Joseph Batista was also high point individual.

The horse bowl victory was earned by the team from Dona Ana County: Stephanie Hefley, Cyndi Zwank, Christy Black and Lori Kirkland; the home economics bowl went to the Curry County team of Deborah Dictson, Jan Pickel, Scott Meeks, Aimee Vogt and Cindy Johnson; parliamentary procedure contest was won by the Otero County team of Christine Locklear, Kelly Myers, Chris Daugherty, Jack Rathgeber, Dusti Rathgeber and Cody Hill.